header banner
Najbliższa impreza:
Data:od 26.04.2024 Nazwa wydarzenia:Konsultacje Kadry Narodowej Miejsce:COS Spała

XXXVII Mistrzostwa Polski Seniorów w Karate WKF

W sobotę  11 marca we Wrocławiu odbyły się XXXVII Mistrzostwa Polski Seniorów w Karate Olimpijskim (WKF). Areną mistrzostw był kompleks Gem przy ul. Mianowskiego, który w lipcu bieżącego roku, stanie się miejscem rozgrywania najważniejszej w tym roku imprezy dla całego środowiska Karate – The World Games 2017. Zawody we Wrocławiu były sprawdzianem organizacyjnym dla wrocławskiego klubu Budokan przed lipcowymi igrzyskami. Z ramienia Światowej Federacji Karate obserwatorem mistrzostw był Przewodniczący Komisji Organizacyjnej WKF Esteban Perez Matas. Już teraz można powiedzieć, że zawody okazały się dużym sukcesem organizacyjnym i zostały wysoko ocenione zarówno przez oficjalnych gości jak również trenerów i  zawodników. Daje to nadzieję, że w lipcu będziemy z dumą mogli gościć najlepszych zawodników z całego Świata w stolicy Dolnego Śląska.

Z bielskiego Atemi w Mistrzostwach wzięło udział 7 zawodników. W konkurencji kata indywidualne mężczyzn wystąpili: Bartosz Mączka, Mateusz Tomiczek, Dawid Gaweł, Grzegorz Wer oraz Mikołaj Dobrzyński.  Po jednym zawodniku zgłoszono w kata seniorek (Eliza Gaweł) oraz kumite seniorów do 84kg (Jakub Baron). Łącznie nasi zawodnicy zdobyli 4 medale: 1 złoty, 2 srebrne i 1 brązowy.

Po raz pierwszy w najważniejszej w Polsce imprezie dla seniorów srebro w kata kobiet wywalczyła Eliza Gaweł. Eliza wygrywając kolejno z Magdaleną Kubatek (AZS UP Wrocław) oraz Kamilą Bracikowską (Obornicki Klub Karate) dotarła do finału. W walce o złoto i tytuł Mistrza Polski przegrała 2:3 z zawodniczką mieszkającą i trenującą w Anglii – Aleksandrą Jędrzejczyk (Harasuto KK).

Swoją świetną formę potwierdził Bartosz Mączka, który zdobył złoty medal w kata mężczyzn, broniąc przy tym tytuł Mistrza Polski z przed roku. Aby dojść do finału musiał wygrać trzy rundy z zawodnikami z Gdańska, Wrocławia i Poznania. W finale zdeklasował wynikiem 5:0 rywala z Krapkowic – Michała Kowalewicza, swoim wykonaniem kata Gankaku. Warto dodać, że Bartek jako jedyny zawodnik z Atemi będzie reprezentował barwy naszego kraju podczas The World Games!

Jego klubowy kolega Mateusz Tomiczek niestety musiał zadowolić się jedynie brązem. W repasażach pewnie wygrał dwie walki z Bartoszem Kasprzykiem (Arashi Legnica) i Aleksandrem Adamowem (Kędzierzyn Koźle). Nasz najmłodszy zawodnik Mikołaj Dobrzyński po wygranych w dobrym stylu dwóch walkach odniósł porażkę w trzeciej rundzie z Kacprem Skrobiszewskim (Dynamic Poznań), który niestety nie doprowadził Mikołaja do repasaży.

Złotego medalu nie obroniła drużyna kata w składzie: Matusz Tomiczek, Bartosz Mączka i Mikołaj Dobrzyński. Po zaciętym pojedynku w finale z teamem gospodarzy z Budokanu Wrocław przegrali 2:3 ostatecznie plasując się na drugim miejscu podium.

W zawodach wzięło udział 150 zawodników z 38 klubów z całej Polski. Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zajął Klub Budokan z Wrocławia. KSA Atemi uplasowało się na wysokim 6. miejscu!